Vážení spoluobčania a priatelia obce Horný Hričov,

V sobotu 06.07.2019 sa konal 1. ročník Cyrilometodských dni. V doobednajších hodinách sa konal cross beh v celkovej dĺžke 6,5 km kde v kategórií mužov vyhral Jozef Krajíček, v kategórií žien Aneta Krajíčková…gratulujeme.

Hlavným programom bolo varenie Pltníckeho guľášu…guláš na všetky spôsoby (držkový, sójový, z diviny, falošný, hríbový, s haluškami…..) – Obec Horný Hričov patrí medzi obce, ktorých územie je historicky späté s riekou Váh a pltníkmi, ktorí často prirážali k brehom našej obce aby si oddýchli. V časoch nie až tak minulých, sa rieka Váh využívala na splavovanie dreva vyťaženého v okolitých lesoch. Z kmeňov stromov sa viazali plte, na ktorých pltníci trávili veľa času a pretože ich práca bola fyzicky náročná, potrebovali výdatnú polievku, ktorú pripravovali zo všetkého čo mali po ruke…a tak vznikol názov Pltnícky guľáš.

Varenia sa zúčastnilo 8 tímov, ktoré nám pripravili výborné uvarené guľáše. Väčšina bola z hovädzieho mäsa ale objavil sa aj guľáš z diviny a naši seniori z Jednoty dôchodcov Slovenska nás prekvapili guľášom z hlivy ústricovej. Hodnotené boli prvé tri miesta, ale vzhľadom na vysokú kvalitu všetkých pripravených pokrmov dostal každý tím diplom za účasť.

Celkovo akciu navštívilo 500 ľudí + cca 60 účinkujúcich, ktorí nám spríjemnili akciu interpretáciou ľudových, dychových ale i moderných skladieb.

Akciu sponzorsky podporili spoločnosti T+T, a.s. Žilina, SAKER, s.r.o. Horný Hričov, ROAD-SK, s.r.o. Horný Hričov, Zberné suroviny Žilina a.s., UNIASFALT, s.r.o. Horný Hričov. Všetkým sponzorom ďakujeme a veríme, že nás podporia aj v budúcom roku.

Veľká vďaka patrí všetkým dobrovoľníkom, ktorí akciu pomohli zorganizovať a zamestnancom obecného úradu. Ďakujeme aj občanom a priateľom našej obce, že prišli podporiť súťažné tímy a vytvorili priateľskú atmosféru.

Osobitne sa chcem poďakovať Mgr. Jurajovi Králikovi a jeho manželke Mgr. Pavlínke Králikovej, ktorí obetovali množstvo svojho voľného času pri príprave akcie, a bez ktorých by sa táto akcia nekonala.

 

Fotogaléria TU

 

Ing. Dušan Ďuríček, starosta

Skip to content