Vážení spoluobčania a priatelia,

Prosím vypočujte si moju výzvu. V posledných dňoch zažívame situácie, na ktoré nikto z nás nie je pripravený, ale dejú sa a mnohým z nás stále nedochádza čo všetko sa môže stať. Koronavírus je tu, je na Slovensku a je len otázka času, kedy začnú zomierať ľudia, kedy zasiahne aj nás, našu obec. Táto situácia nie je hra, nejedná sa o lacný americký katastrofický film…toto je realita a čím skôr si to každý z nás uvedomí, tým máme väčšiu šancu minimalizovať škody a následky.

Na Slovensku je vyhlásená mimoriadna situácia a vláda prijala dôležité opatrenia, ktoré je potrebné dodržiavať. Jedným z nich je aj uzatvorenie školských zariadení (a iných) na 14 dní. Niektorí ľudia si to vysvetlili tak, že deti majú prázdniny a preto hurá na detské ihriská, hurá k našim priateľom a starým rodičom. Toto správanie je presným opakom toho čo sa má robiť, toto je nezodpovedné správanie, ktoré hazarduje so životmi detí, rodičov a starých rodičov. Samozrejme nie je potrebné, aby sme boli zatvorení v domoch a bytoch, práve naopak slnko a čerstvý vzduch môžu pomôcť chrániť náš organizmus…ale je potrebné dodržiavať striktné zásady:

  • Zdržiavať sa na miestach kde nie sú ľudia
  • Ak sa s niekým stretneme, nepodávať ruku a zachovať si odstup aspoň 2 metre
  • Nedovoliť deťom hrať sa s inými deťmi
  • Pravidelne si umývať ruky
  • Pravidelné vetrať svoje obydlia
  • …a v neposlednom rade používať zdravý rozum

Ďalším dôležitým opatrením je 14 dňová karanténa pre všetkých občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia (za zahraničie sa považuje aj Česká republika).  Je nevyhnutné pripomenúť, že karanténa sa netýka iba občanov, ktorí sa vrátili zo zahraničia, ale týka sa všetkých, ktorí z dotyčnými osobami zdieľajú domácnosť (rodičia, súrodenci, manželky,  deti, partneri a partnerky…). Všetci navrátilci sú potencionálnou hrozbou a môžu byť nositeľmi Koronavírusu, ktorý po celom svete zabíja a nikto z nás sa nechce nakaziť. Upozorňujem, že nedodržiavanie tejto karantény môže byť pokutované sumou 1 659,- € a v prípade, že by sa preukázalo, že občan, ktorý karanténu nedodržiaval spôsobil ochorenie a smrť inému občanovi, bude trestne stíhaný a môže mu byť uložený nepodmienečný trest odňatia slobody od 2 rokov vyššie.

Ako starosta obce, spoluobčan, priateľ, otec si uvedomujem, že tieto nariadenia sú obmedzujúce a nepríjemné, ale je nevyhnutné ich dodržiavať.

Rád by som konštatoval, že štát, polícia, armáda, civilná obrana a všetky dôležité zložky sú na túto situáciu pripravené…toto, ale    konštatovať nemôžem. Neberte môj názor ako šírenie paniky, lebo toto nie je jeho cieľom…cieľom je povedať pravdu, ktorá nás lepšie pripraví na budúce dni.

Mrzí ma, že ako starosta a najvyšší predstaviteľ obce, ktorý ma zodpovednosť za obec a  jej občanov, sa k 95% informácií dostanem iba úmorným sledovaním médií a hľadaním podkladov na internete. V takto závažnej situácií by som predpokladal, že môj email bude zaplavení presnými usmerneniami od zodpovedných orgánov a môj telefón neprestane zvoniť…ale nič sa nedeje. Opäť sme vo fáze kedy pravá ruka nevie čo robí ľavá. Vládny predstavitelia dávajú tlačovky a vyhlásenia ako sa občania môžu obrátiť na také alebo onaké telefónne číslo a keď to skúsia, buď tel. číslo neexistuje, alebo sa nedá dovolať, alebo ak sa aj dovolajú na druhej strane je nekvalifikovaný operátor, ktorý nemá žiadne relevantné informácie. Vo štvrtok sme sa s tlačovky dozvedeli, že Ministerstvo vnútra má pripravené objekty, do ktorých bude možné umiestniť   občanov v karanténe…v piatok sme zisťovali ako to je v skutočnosti a čuduj sa svete nikto nám nevedel nič povedať, tak som sa telefonicky obrátil na redaktora nemenovanej televízie, ktorý sa snažil zistiť ako to je…a zistil, že sa všetko ešte len pripravuje a zodpovední sami nevedia ako to bude…takže zodpovední predstavitelia vlády, parlamentu, štátna byrokracia BUDÍČEK …Koronavírus je vo svete už dva mesiace!!! Čo ste robili?…Nič!

Slovensko má poddimenzované zdravotníctvo a políciu, obe tieto zložky už teraz nestíhajú a bude horšie. Máme armádu, ktorá s takzvanými spojencami „bojuje za mier“ na územiach iných štátov a ja som veľmi zvedaví ako bude  bojovať s Koronavírusom na Slovensku…

Vážení priatelia, čakajú nás ťažké časy. Možno začnú zomierať naši blízky…možno budeme mŕtvych rátať v desiatkach…možno v stovkách. V mnohom to závisí od našej zodpovednosti a charakteru. Buďme jednotní a pomáhajme si navzájom.

Ďakujem Vám za pozornosť a všetkým nám prajem, aby Koronavírus Horný Hričov a jeho občanov z ďaleka obišiel. Za mňa Vám môžem sľúbiť, že urobím všetko preto, aby sme toto obdobie zvládli.

 

Dušan Ďuríček, starosta

There are no comments yet.

Pridaj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked (*).